• Projekt Comenius 2012/2013

        • PROJEKT   COMENIUS

           

           

          "LET'S MAKE OUR WORLD MORE GREEN AND CLEAN"

           


                GALERIA ZDJĘĆ                                          

          DZIAŁANIA PROJEKTOWE W ROKU SZKOLNYM 2012/2013

           

           

           


          http://makeworldcleanandgreen.wikispaces.com/


          W cieniu wulkanu Etna

          Sycylia (Włochy)

           

          Włoskie Tracostagni położone na Sycylii, w pobliżu wulkanu Etna, to miejscowość partnerska Projektu Comenius PPS. To również miejsce kolejnego spotkania nauczycieli i koordynatorów projektu, które miało miejsce w dniach 10-15 marca 2013r., w którym udział wzięły trzy osoby z naszego przedszkola: nauczycielki oddziału przedszkolnego (w tym koordynator projektu)  oraz Pani Dyrektor. Spotkanie to okazało się najbardziej owocnym i ważnym, zwłaszcza dla naszej placówki. Pokaz multimedialny, przedstawiający osiągnięcia i efekty pracy z dziećmi w naszym przedszkolu, został wybrany do prezentacji na międzynarodowym spotkaniu przedstawicieli pracowników Agencji Narodowych z całej Europy, które będzie miało miejsce w Grecji w najbliższym czasie. Było to dla nas ogromne wyróżnienie i zarazem docenienie naszej dodatkowej pracy i zaangażowania przedszkolaków.  Zarówno podczas poprzednich mobilności, tak i tym razem najcenniejszym doświadczeniem była możliwość zaobserwowania form i metod pracy z dziećmi we włoskich przedszkolach i szkołach oraz porównania wyposażenia, wystroju, dekoracji odwiedzanych placówek. Sposobność dzielenia się wiedzą, wymiana poglądów i nauka wzajemnej akceptacji różnic osobowościowych i kulturowych jest niewątpliwie jedną z ważniejszych korzyści uczestnictwa w projekcie. 

           


          Hiszpańskie klimaty

           

          W dniach 2-9 grudnia 2012r. została zrealizowana kolejna mobilność z projektu Comenius PPS. Tym razem miejscowością docelową było Caseres w Hiszpanii. Podczas tego wyjazdu, w którym udział wzięła koordynatorka projektu, przedstawiciele wszystkich dwunastu krajów wymieniali się świątecznymi upominkami własnoręcznie wykonanymi przez dzieci, kartkami świątecznymi, kalendarzami oraz nagraniami kolęd i pastorałek w ojczystch językach. Podczas pobytu omówiono osiągnięcia i formy realizacji zadań projektowych. Podczas prezentowanych pokazów multimedialnych nauczyciele dzielili się doświadczeniami i wymieniali opinie na temat osiągnięć w pracy z dziećmi. Podstawym celem  spotkania było  omówienie działań podejmowanych w placówkach partnerskich, ustalenie konkretnych wytycznych do dalszej pracy, a także przydział obowiązków koordynatorom na kolejne miesiące pracy z projektem.

           


          Z wizytą w Turcji

           

          W dniach 8-15 października odbyła się druga mobilność z zakresu realizacji projektu Comenius PPS „Let’s make our world more green and clean”. Nauczycielki z P.S. w Zespole Placówek Oświatowych w Woli Filipowskiej odwiedziły placówkę partnerską położoną w samym sercu Kappadocji, w miejscowości Nevsehir w środkowej Turcji. Podczas spotkania Panie zwiedziły szkoły podstawową i średnią oraz dwa przedszkola tureckie. Wyjazd ten był doskonałą okazją do porównania obowiązującego systemu edukacji, wyposażenia placówek, formy pracy i organizacji zajęć z dziećmi.

          Wyjazd ten to równocześnie intensywna praca nad projektem, wymiana informacji na temat realizacji określonych aktywności z dziećmi, wskazówki do dalszej pracy, wzajemna wymiana materiałów i folderów promocyjnych. Podczas spotkania przedstawiciele dwunastu krajów: Grecji, Francji, Hiszpanii, Włoch, Słowenii, Turcji, Rumuni, Litwy, Łotwy, Anglii, Norwegii i oczywiście Polski prezentowali slajdy i filmy o własnym kraju, najbliższej okolicy i samej placówce. Koordynatorzy partnerskich szkół omawiali szczegółowo specyfikę pracy we własnym przedszkolu lub szkole, ramowy rozkład dnia, a także dzielili się spostrzeżeniami dotyczącymi zrealizowanych zadań. Ponadto, podczas kilkudniowego pobytu w tym kraju nauczyciele z europejskich placówek oświatowych spotkali się z przedstawicielami gminy i resortu edukacji jednostki administracyjnej Nevsehir, podczas którego przekazali materiały promujące ich regiony i przedszkola władzom gminnym, a także omówili różnice edukacyjne wynikające z różnic kulturowych i politycznych.

          Wizyta w Turcji to druga z dwunastu planowanych mobilności nauczycieli w ramach wspomnianego projektu. W trakcie takiego wyjazdu nauczyciele mają okazję do wymiany doświadczeń, weryfikacji sposobu pracy, wyciągnięcia wniosków w celu ulepszenia własnego warsztatu pracy. Efekty realizacji projektu, zarówno działań z dziećmi jak i mobilności, można porównać na stronach internetowych projektu: http://makeworldmoregreenandclean.wikispaces.com

          oraz stronie tureckiej:

          http://okulweb.meb.gov.tr/50/01/965298/comenius/comenius.html.

           


          Od 1 września 2012 roku Przedszkole Samorządowe w Woli Filipowskiej rozpoczyna realizację projektu edukacyjnego Comenius. Comenius – partnerskie projekty szkół to współpraca dwóch lub więcej szkół z różnych krajów Unii Europejskiej, która skutkuje przede wszystkim wymianą doświadczeń i uczeniem się od siebie nawzajem. Akcja ma na celu wzmacnianie europejskiego wymiaru edukacji poprzez promowanie współpracy międzynarodowej, w której uczestniczą wychowankowie i kadra nauczycielska z różnych państw członkowskich. Współtwórczynią projektu ze strony polskiej jest pani Edyta Tworek-Gągolska, która również koordynuje jego realizację w przedszkolu wspólnie  z panią Elżbietą Żbik.

          Celem projektu “Let’s make our world more green and clean” jest systematyczne zrozumienie środowiska naturalnego i pobudzenie świadomości ekologicznej u dzieci w wieku 3-7 lat. Podczas programu uczestnicy projektu będą eksperymentować, uczyć się elementów natury, dostrzegać sposoby ochrony środowiska i poprawy  jakości życia. Wychowankowie przedszkola z Woli Filipowskiej i jedenastu innych placówek z krajów europejskich będą dzielić się swoimi pomysłami i efektami swoich działań proekologicznych. W tym celu zawiązana została współpraca z jedenastoma krajami unijnymi: Grecją, Norwegią, Wielką Brytanią, Hiszpanią, Włochami, Łotwą, Litwą, Słowenią, Rumunią, Turcją i Francją. Taka wzajemna wymiana wiedzy pozwoli na poznanie problemów ekologicznych na całym świecie, a także na zapoznanie się z kulturą krajów uczestniczących. Dwanaście szkół reprezentujących projekt to ponad 5500 przedszkolaków z całej Europy pracujących wspólnie nad jednym ważnym zadaniem.

          Projekt oprócz realizacji treści ekologicznych ma na celu również wymianę doświadczeń miedzy nauczycielami. Zostały w nim uwzględnione zatem wizyty koordynatorów z poszczególnych krajów, zapoznanie się z systemem edukacyjnym panującym w państwach członkowskich i doskonalenie umiejętności komunikacyjnych z języka angielskiego.


          http://makeworldcleanandgreen.wikispaces.com/



           

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych w Woli Filipowskiej
      • 12 282-02-08, 12 258-21-00
      • ul. Szkolna 2 Poland
      • 12 282-02-08
  • Galeria zdjęć

      brak danych